İstanbul için City Sightseeing Rota Önerisi

İstanbul’u gerçekten çok seviyorum ve İstanbul’un tanıtımı adına “yeteri kadar” çalışılmadığı düşüncesindeyim. Gün geçmiyor ki aklıma İstanbul’da turizmin gelişimi ilgili yeni bir fikir geliyor. Bugüne kadar bunları -sanırım- hiç yazmamıştım. Artık yazayım da beraberce tartışalım istiyorum.

Daha önce bir kez Türkiye’nin tanıtımı ile ilgili serzenişte bulunmuştum ama bu kez yapılabilecekleri yazayım istiyorum.

Başta İngiltere ve Avrupa olmak üzere dünyanın 90 şehrinde üstü açık otobüsleri ile gezen bizim de İstanbullular olarak tarihi yarımada çevresinde görmeye aşina olduğumuz City Sightseeing otobüslerini hatırlarsınız.

Bunlar gibi turlar yapan eminim lokal turlarımız da vardır, ben hiç denemedim, arasak buluruz.

Sorun şu ki, bu turlar ve genel İstanbul haritaları rehberleri İstanbul’u tarihi yarımadadan ibaretmiş gibi gösteriyorlar. Oysa Boğaz Köprüsünden geçmeden İstanbul’a aşık olunur mu bilemiyorum?

Kanlıca’da yoğurt yemeden, Rumeli Hisar’ını görmeden…

İstanbul gezi rotası için benim önerim ise epeyce geniş, hatta mutlaka hop-on hop-off olmalı ki, gece gündüz İstanbul’un tadı çıkarılabilsin.  Benim İstanbul rotamda iki köprüden de geçiş var.  Boğazın iki kıyısından da keyifle gezinti var. Evet, trafik olursa çok eziyetli ama gece boğaz köprüsünün manzarasını üstünden izleyen kaç kişi vazgeçebilir İstanbul’dan?

 

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın