İran Seyahatine Sayılı Günler Kaldı

İran; Fars, Pers, Selçuklu gibi çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için ilgimi çeken ülkelerden biriydi.  2013 seyahat hayallerim arasında olmayan bir rotaydı. Çünkü uzun tatillerim için başka planlar yapmıştım. Ancak Pegasus‘un Tahran’a hat açmasıyla ucuz uçak bileti fırsatı yakalayınca, hiç vakit kaybetmeden biletimi aldım.

İran kararımda sevgili Hüsnü Tavlaş’ın da etkisi oldu, hem gitme kararı verirken hem de pek çok konuda yardımları için tekrar teşekkür ediyorum.

Tahran Uçak Bileti
Tahran Uçak Bileti

4 Günlük İran Gezisi Olur mu?

Yılda toplam 14 iş günü izni olan biri için zaman çok değerli. Bu nedenle 23 Nisan tatilini değerlendirip sadece 4 günlük bir İran gezisi planladım. Ucuz uçak biletini Tahran gidiş-dönüş bulduğum için İran gezisi mecburen Tahran’dan başlayacak.  19 Nisan Cuma akşamı kalkıyor uçak, sabaha karşı Tahran’da oluyor.  Dönüş de 24 Nisan sabahı. Yani tam tamına dolu dolu 4 günüm var.

İran Gezi Planı

İran’da geçecek zaman kısıtlı olduğu için bütün gezi planımı gitmeden yapmayı tercih ediyorum. Tahran’dan gece treni ile İsfahan‘a geçip gezinin iki gününü İsfahan’da geçireceğim.  Ama hangi günler kısmı henüz belli değil.  Gezi planını netleştirmediğim için otel organizasyonunu yapmadım, bu konuda öneriniz varsa çok sevinirim. Yoksa haftasonum otel aramakla geçecek 🙂

İsfahan İmam Camii
İsfahan İmam Camii – Fotoğraf World For Travel Sitesinden Alınmıştır

2 YORUMLAR

  1. Bu meydan dünyanın en büyük meydanı olarak geçiyor, en azından öyle iddia ediliyor. Öeydanın içerisindeyken dışarıdaya dair hiç bir şey görünmüyor. Ne bir yüksek bina, ne bir cami minaresi, dünyada sanki bir tek burası varmış gibi.

    ve ben bu meydana çadır kurup uyudum! 🙂 (yasakmış ama…)

    • İnsan eliyle yapılmış ihtişamlı yapılar her zaman ilgimi çekmiştir.
      İçine çadır kurma fikri bile kulağa güzel geliyor. Ne güzel yapmışsın dostum 🙂

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın