Gezginin Ayak İzleri Cüneyt Durhan ile Gezilerinden Bahsettik

Cüneyt Durhan, sevgili arkadaşım geziyor, yazıyor ve hatta çektiği drone videoları ile gördüklerini ölümsüzleştiriyor. Gezgininayakizleri.com adlı blogunda seyahatlerini tüm detaylarıyla yazıyor.

167 günde Türkiye’de 63 şehri gökyüzünden görüntüleyerek Türkiye adına bugüne kadar yapılan en kapsamlı ve detaylı Türkiye videolarını hazırladı. “Bir Kuşun Gözünden Türkiye” ve “The Paradise Turkey” videolarına bir göz atmanızı öneririm. Türkiye dışında, Kırgızistan Kültür Bakanlığı için hazırladığı “ So Much To Discover in Kyrgyzstan” videosu için tüm ülkeyi 21 günde gezip, bugüne kadar yapılmış en geniş kapsamlı Kırgızistan tanıtım videosuna imza attı.

Gezginin Ayak İzleri Röportajı

Cüneyt’e gezilerini, en sevdiklerini sordum, o da samimiyetle cevapladı:

Gezi, gezmek sana ne ifade ediyor? Alıp başını gitme, kaçma, uzaklaşma, yeni yerler görme, yeni insanlarla tanışma, yenilik rutinden çıkma hangisi?

5 yıl önce gezmenin hobi olarak hayatıma entegre olmasıyla artık hayatım bambaşka bir boyut kazandı. Hem iş hem hobi olarak yollarda olan birisi olarak gezilerde her zaman bir sonraki seyahate hazırlayan sebeplerim oldu. Farklı kültürleri tanıyarak onları hissetmek, yeni insanlarla tanışmak, hayatımda görsel materyallerden gördüğüm yerleri şimdi yaşamak, hissetmek bambaşka bir duygu. Seyahat artık hayatımın vazgeçilmezi oldu, iyi ki yoldayım.

Bugüne kadar gittiğin yerler arasında sen en çok etkileyen yerler en beğendiğin yerler neresi? Neden?

Hayatımda çok çok etkilendiğim yerler az, bu kriter oluşurken kültürünü, tarihini, insanlarını, doğasını, lezzetlerini ve o şehirden hissettiğim olumlu his belirliyor. Tek kelimeyle özetlersem bunların başında tarihiyle Roma – İtalya, kültürüyle Kyoto – Japonya, hissettiğim maneviyatla Saraybosna – Bosna Hersek, muhteşem mimarisi ve doğasıyla Cape Town – Güney Afrika, eski şehir yapısıyla Lviv – Ukrayna olarak söyleyebilirim. Bu şehirler gezdiğim ülke ve şehirler arasında bende güzel izler bıraktı. Öyle ki kafamdaki kriterleri tamamlayan şehir ve ülkeler diyebilirim.

Bugüne kadar gittiğin yerler arasında sakın gitmeyin diyeceğin bir yer var mı? Neden?
Her ülke iyisiyle kötüsüyle bir kez olsun deneyimlenmeli diye düşünüyorum.

Bende alıp başımı gitmek istiyorum diyenler için tüyoların var mı? 

Başlarının yanına öncelikle pasaportlarını almaları şart 🙂 Ucuz bilet kampanyalarını takip ederek gezmek için bir fırsat yaratabilirler. Bunları da uçak şirketlerinin mail sistemine üye olarak kampanyalardan haberdar olabilirler. Sonrası geziyi kendi rahatlıklarına göre şekillendirmek kendi ellerinde.

Son olarak klasik bir soru “çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?

Her zaman bu sorunun cevabına çok gezen olarak inandım. Okuyarak sadece görebiliriz ya da inanabiliriz ama gezerek bunu yaşar ve doğruluğunu tescil ederiz. Her zaman yaşasın çok gezenler ☺

İçten cevapları için Cüneyt’e teşekkür ederim.

Yolda kalın…

3 YORUMLAR

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here