İnka Medeniyetine Yolculuk Hayali

Gazella ile 3 kıta 1 blogger yarışması finalistlerinden biriyim ve hayalimdeki gezi rotasını Gazella için yazdım.

Neden İnka Medeniyetine Yolculuk?

Gazellanın 3 kıta 1 blogger yarışmasını Facebook’ta ilk gördüğümde “evet o blogger ben olabilirim” dedim. Halbuki bugüne kadar hiçbir yarışmaya katılıp da birşey kazanmışlığım olmadı. Halk oylamasında ilk 5’te kendi adımı görünce, “evet” dedim. Çok yakınım ve hayalimdeki rotaya gitmek için sadece bir adımım kaldı.

Gitmek istediğim yerleri düşündüm. Dünyanın heryerinden ülke ve şehir isimleri kafamda yankılanıp duruyordu. Kendime sordum:”Hangilerine kendi imkanlarınla yakın zamanda gidebilirsin ve en çoklar arasında ulaşman en zor olan hangisi?” Bu iki sorunun cevabı tek bir yerde birleşti: Machu Picchu

Machu Picchu hedefi ile yola çıkınca o kadar uzağa gitmişken İnka Medeniyeti’nin izlerini sürelim istedim. Böylece rotamız Peru olarak şekillendi. Önce Peru’nun tarihini ve kültürünü inceledim. Sonra da görülmesi gereken en güzel yerleri. 100’den fazla sitede onlarca yazı ve rehber okudum. Yerli ve yabancı bloggerları keşfedip, onlardan gezi tüyoları istedim. Zaman kısıtlaması nedeniyle yeniden bir eleme yaptım ve İnka Medeniyetine Yolculuk rotasını son haline getirdim. Yola çıkmadan Peru vizesi almak ve sarıhumma, tetanos, hepatitB aşısı da yaptırmam gerektiğini listeme ekledim.

İnka Medeniyetine Yolculuk Rotası

İnka Medeniyetlerine Yolculuk rotası Peru ile başlıyor, Peru’nun içlerine doğru devam ediyor.  Amazon nehrinde yapacağımız bir gezinti ve İnkaların izinde gezimizi tamamlıyoruz. Türkiye’den Peru’ya uzun bir yolculuk bizi bekliyor.

1. Gün: Gidiş Yolculuğu

İlk günün neredeyse tamamı uçak yolculuğu ile geçecek. İlk gün sadece İstanbul’dan Lima’ya, yani Peru’nun başkentine ulaşacağız.

2. Gün: Peru’nun başkenti Lima:

Lima, Güney Amerika başkentlerinin en karamsar olanı. Yılın 10 ayı yağmurlu ve kapalı havası nedeniyle en sevilmeyen başkenti de diyebiliriz. Güvenlikle ilgili sorunlar sıkça yaşandığından turizm polisleri görevlendirilmiş. Lima’nın eski şehir merkezi Unesco Dünya Kültür Mirası içinde. Lima oldukça büyük bir alana yayılmış bir başkent, haritada yakın görünen yerler sanıldığından uzak olabilir. Bu nedenle gezilecek yerleri iyi belirlemek gerekli.

 • Plaza Mayor (Plaza de Armas) Lima şehrinin kurulduğu meydan. Pizarro şehri burada kurmuş. Meydanın çevresinde Katedral, hükümet sarayı ve bronz çeşme yer alıyor. Pizarro’nun kemikleri de Katedral’de saklanıyor imiş hala.
 • San Francisco Kilise ve Manastırı, depremlerden zarar görmeden kurtulabildiği için Lima’daki en görkemli bina olarak kalmış. İçinde 75.000 kişinin gömüldüğü bir mezarlık var. Ayrıca dünyaca ünlü de bir kütüphanesi var.
 • Plaza San Martin görülmesi gereken meydanlar arasında.

Vaktimiz olursa görülebilecek başka yerler ve pekçok müze de var.

 • San Isidro ve Miraflores alışveriş ve yemek için görülebilecek olan bölgeler.
 • Miraflores bölgesinde Huaca Pucllana piramidi.
 • Barranco, Pasific okyanusu kıyısındaki bu semt gece hayatı ile meşhurdur.

3. Gün:Paracas Milli Parkı

 Paracas, yerleşim olarak küçük bir yer olsa da Paracas Milli Parkı‘ın giriş kapısı sayıldığından gezimizin ikinci durağı burası olacak. Arkeolojik kalıntıların yanısıra zengin deniz ve kara yaşantısı ile turistlerin ilgisini çeken bir park burası. Peru’daki pek çok nokta gibi Paracas National Park da Unesco koruması altında.  Tropikal bir çölün Pasirik Okyanusuna kadar ulaştığını düşünün. İşte burası tam orası. Deniz aslanlarından pelikanlara, mavi yengeçlerden yunuslara kadar geniş bir aileye ev sahipliği yapıyor Paracas. Bakalım biz bu dünyanın ne kadarına şahit olabileceğiz.

4. Gün: Nazca Şekilleri

Unesco korumasındaki bir başka yere doğru yolculuğumuz devam ediyor. Çölün ortasında hala nasıl yapıldığı tam olarak keşfedilemeyen devasa şekilleri görmeye gidiyoruz. 65 kilometrekareye yayılmış bu dev çizgileri görmek ve insanoğlunun yapabileceklerine bir kez daha şaşırmak istiyoruz.

Nasca Şekillerinden Bazıları:

 • Sinekkuşu
 • Akbaba
 • Balıkçıl
 • Maymun…

Bakalım biz hangilerini görebileceğiz?

5. Cusco

Cusco İnka medeniyetinin başkenti. . Cusco da tabii ki Unesco listesinde. Denizden yüksekliği 3.416 metre, bu nedenle nefes alma sorunu olanlar ciddi sıkıntı yaşayabilir.

Cusco Şehir Haritası:

Cusco’yu önemli kılan en önemli şey Machu Picchu ve Kutsal Vadi için geçiş noktası olması. İnka mitolojisine göre ise Güneşin Kutsal Kenti’dir Cusco. Bu nedenledir ki, İnkaların yaptıkları her yol Cusco’ya çıkar.

Cuzco’da Görülecek Yerler:

 • Plaza del Armas ve Katedral
 • İspanyol ve İnka mimarısının mükemmel buluşması olan sokak ve evler
 • Santo Domingo Kilisesi
 • Güneş Tapınağı, İnka taş işlemeciliğinin en güzel örneği (Coricancha)
 • Sacsayhuaman kalesi: İnkalar Cusco’yu, onlara kentin yerini gösteren şahin başlı pumanın vücudu şeklinde inşa etmişler ve Sacsahuyaman kentini pumanın başı yani şahin olarak tasarlamışlardır. Buradaki İnka duvarlarını oluşturan taşlar çok etkileyicidir. Ağırlığı 130 tona kadar ulaşan kayaların birbirlerine kenetli durumu hayret uyandırmaktadır. Yapımında 20.000 kişinin çalıştığı sanılıyor.
 • Tambo Machay: Dağdan gelen su, taş duvarın gizli kanallarından İnka Banyosu denilen geleneksel küçük kaya havuza akmaktadır. Üç tane çeşme vardır: sağlık, uzun ömür, seks. Tapınakların büyük bir bölümü tek tarafı açık, gökyüzüne doğru giderek daralan üç duvardan oluşmaktadir. İnka Hamamları olarak da bilinir

6. Gün: Cuzco – Kutsal Vadi

Dördüncü gün Cuzco çevresinde görülecek önemli merkezlerde geçiyor.

 • Ollantaytambo Kalesi : 2.800 metre yükseklikte bulunan taş bloklarla teraslamanın en güzel örneklerinin görülebileceği bir başka İnka kentidir. Kokainin ham maddesi olan koka, burada halk tarafından çokça kullanılmaktadır. Gerek yükseklik sonucunda meydana gelen sıkıntıları, gerekse açlık ve yorgunluk hissetmeyi engellemekte, enerji vermektedir. Koka yaprağını çiğnemek, İnka döneminden kalan bir alışkanlıktır.
 • Pisac: Urubamba vadisinde bulunan Pisac, Cuzco’nun 30 km kuzeyinde bulunan bir İnka Kalesidir. Pazar sabah saatlerinde kurulan pazar yeri birçok turisti çekmektedir. Pazar günü görememe ihtimalimiz çok yüksek. Kadınların şapkalarına taktıkları değişik renklerde çiçekler sosyal statülerini göstermektedir. Başında beyaz çiçek taşıyanlar çocuklar, pembe çiçek taşıyanlar evlenme çağına gelmiş genç kızlar, kırmızı çiçek taşıyanlar ise çok çocuklu evli kadınlardır. En çok çalışan, en çok doğuran kadın en makbul kadın olarak kabul görmektedir. Evlilik o kadar kutsal bir müessese sayılmamaktadır. Nitekim bayram eğlenceleri sırasında aşırı sarhoş olan gençler birlikte olmaktadırlar. Bu yüzden hangi çocuğun kimden olduğu bilinmemektedir. Burada kurulan pazar yerinde en çok göze batan ürün mısırdır. Güney Amerika’da kolera salgınlarının ilk önce Peru’da başladığı bilindiği için leziz görünümlü mısırın yanında ikram edilen tuzlu peynir yemekten sakınmalısınız.

Üçüncü ve Dördüncü gün ziyaret edeceğimiz tüm bu yerleri görebilmek için giriş ücreti BOLETO TURİSTİCO UNİCO 10 $ dır ve 5 veya 10 günlük bir geçerliliği vardır. Bu bilete sadece Macchu Picchu, Museo Arqueologico, Santo Domingo-Qoricancha ve La Merced Kilisesini ziyaret dahil değildir.

7. Gün: Machu Picchu

Machu Picchu’ya çıkmanın 3 farklı yolu var. Biri yürüyüş rotası, diğeri tren ve sonrasında dolmuş, son ve en az tercih edileni ise yarısını yürüyerek yarısını dolmuşla çıkmak.

Kutsal şehir üç dağın arasına kurulmuş: Yaşlı dağ “Machu Picchu”, Genç dağ “Huayna Picchu” ve onun hemen sağ yanında İnkaların koruyucu olduğuna inandığı Ana dağ “Yananti”. 2430 metre yükseklikteki şehir Inkaların kayıp şehri diye anılıyor ve tabii ki Unesco Dünya Kültür Mirası içinde.

Vistadore treniyle belli bir yere kadar çıktıktan sonra dolmuşlarla Machu Picchu’ya ulaşılıyor. Döne döne çıkan yolun muhteşem manzarası eşliğinde Machu Picchu’ya varış. Girişte pasaportunuza buraya geldiğinize dair damga vurdurmanız mümkün.

Machu Picchu’ya çıkıldığında görülecek pek çok yapı ve tırmanılacak merdiven olacak. Bizi bekleyen Lamalarla fotoğraf çektireceğiz. Hayatta en çok görmek istediğim yerlerden birinde Machu Picchu’da olacağım. O gün benim için rüya gibi geçecek. Fotoğraf makinasının şarjı ve kartların hafızasında yeterince yer olduğunu tekrar tekrar kontrol edilmeli mutlaka.

8. Gün: Amazonlar – Puerto Maldonado

Amazonlar dünyanın en büyük tropik ormanları. Puerto Maldonado, Güney Amazonun en önemli şehirlerinden biri. Bolivya sınırına da çok yakın, ancak Amazonlar nedeniyle ulaşmak pek kolay değil. Dünyanın en çok biyolojik çeşitliliği olan yeri bu ormanlar.

Bugün belki de hayatımın en heyecanlı günü olacak. Çünkü vahşi Amazonlara doğru gideceğiz.  Amazon jungle’ında yürüyüş yapacak ya da nehirde macera dolu bir tekne gezintisi yapacağız. Bunlar belki de son dakikada belli olacak çünkü adı üstünde Amazon vahşi, her istediğimizde her istediğimizi yapmamıza olanak tanımayabilir.  Patikalar, köprüler, yaban bitkileri, renk renk kuşlar… Macera dolu birgün bizi bekliyor!

9. Gün: Amazonlar – Manu Milli Parkı

Peru’daki Amazonlar Amazonların sadece %10luk bölümünü oluştursa da o muhteşem doğasını cömertçe sergilemekten çekinmiyor. Manu Milli Parkı da bu zenginliğin en iyi izlenebileceği noktalardan bir tanesi.

1000 çeşit kuş, 13 çeşit maymun, 200 çeşit memeli, 15000 çeşit çiçek/bitki ve pekçok kelebek çeşidi ile tam bir “jungle”. Söylemeden geçmeyelim, burası da Unesco koruma listesinde yer alıyor, tıpkı gezimiz boyunca diğer göreceğimiz yerler gibi…

Hayatımın en heyecan verici gezilerinden biri Amazonlarda geçireceğim bu birkaç gün olabilir…

10. Gün: Dönüş Yolculuğu

Yine uzun bir yolculuk bizi bekliyor olacak. Dünyanın Yedi Harikasından birini daha görmüş olmanın paha biçilmez mutluluğu ile İstanbul’a döneceğiz.

Peru’da Ne Yenir?

Bu kadar yoğun gezi temposu içinde yemeye vakit ayarmazsak enerjimiz düşer 🙂 Ne yiyip ne içeceğiz diye araştırmadan da edemedim. Belli başlı yemeden dönme listesi ise aşağıdaki gibi:

 • Peru’nun meşhur yerel içkisi: Pisco. Bir çeşit brendi olan Pisco, Sour ve Perú Libre gibi kokteyllerin de ana maddesi imiş.Taze çiğ balık, deniz ürünlerinin limon suyu ve soğan ile marine edilmesiyle yapılan geleneksel “ceviche” ya da “seviche”
 • Koka çayı yüksek irtifadan korunmak için olmazsa olmaz.
 • Avokado sofraların vazgeçilmezlerinden biri.

İnka medeniyetlerine benimle birlikte yolculuk etmek istemez misiniz?

Dünyanın en gizemli medeniyetine doğru bir yolculuk tasarladım. Nasıl yapıldığı ve neden birdenbire yok olduğu anlaşılamayan Machu Picchu için yola çıkıp, yine nasıl yapıldığı hala anlaşılamayan Nazca şekillerine, oradan Amazon’un derinliklerine bir yolculuk benimkisi…

Kimbilir belki de insanın hayatında sadece birkez yapma fırsatı yakalayabileceği macera dolu bir yolculuk…

Bu yolculuğa beraber çıkalım mı?

Sevil MERT
www.cokokuyancokgezen.com | www.hobidelisi.com
twitter.com/Elmayra | facebook.com/sevil.mert | linkedin.com/in/sevilmert
sevil.mert@gmail.com

NOT: Bu yazıda kullanılan görsellerin alındığı web siteleri; blog.ibs-b.hu, easylanguages.com, andeantravel.com, gateofthesun.com, rediscovermachupicchu.com, peru-tours.biz, mappery.com, 1.bp.blogspot.com