Bir Gün Temelli Sana Gelebilirim Foça, Bekle Beni

11
10867

Sarmısaklı, Burhaniye, Ören, Bergama, Aliağa derken bölünmüş yoldan ayrılıp denize paralel uzanan muhteşem manzaralı çiçek kokulu dağ yoluna sapıyoruz. Bu 30-35 kilometrelik yol bitmesin istiyor insan. Yukarıdan görünen ama ulaşılamayan muhteşem pırıl pırıl koylar süslemiş yolun Ege’ye bakan yanını…

Yeni Foça – Eski Foça arasındaki koyları yukarından izleyerek yolun tadını çıkara çıkara Eski Foça’ya yani Foça’ya varıyoruz. Yine şirin bir pansiyon seçtik: İyon Pansiyon. Bu satırları da pansiyonun denize bakan restaurantında nefis bir akşamüstü esintisinde kahvemi yudumlarken yazıyorum. Dört kuşaktır oturdukları taş evi pansiyona çevirmişler. Bütün aile de canla başla burada çalışıyor. Çok neşeli ve hoşsohbet insanlar, Foça’nın havasından herhalde 🙂

Foça tıpkı hayalimdeki gibi küçük bir balıkçı kasabası… Taş evlerine aşık olduğum, meydanında saatlerimi geçirdiğim, asma ile örtülmüş sokaklarında oturmaya doyamadığım, kuş seslerinin hiç kesilmediği küçük sahil kasabam… Bir efsaneye göre Foça’da bir Karataş varmış. Arnavut kaldırımlar arasındaki bu karataşa bilmeden basanlar bir daha Foça’dan vazgeçemez, döner dolanır Foça’ya gelirlermiş. O taşa ben de bastım mı acaba?

Restorasyon çalışmaları başlamadan durmuş Kybele ve Athena tapınakları, Anadolu’nun ilk tiyatrosu olmasına rağmen gün yüzüne çıkamamış durumu içler acısı tiyatrosu ile tarihten sınıfta kalmış Foça, tarihi değerlerine pek fazla sahip çıkmamış gibi görünüyor ilk bakışta.  Sadece restorasyonu devam eden yeldeğirmenlerini gördüm, umarım onlar da yarım kalmaz tamamlanır. Meşhur Akdeniz Foklarını ne yazık ki göremedim, otelimizin sahibi “ben 35 senede 3-4 kez ancak gördüm” deyince pek kolay göremeyeceğimi anladım. Dünyada 450-500 tane kaldığı sanılıyor Akdeniz Foklarının.

Foça’nın Nefis Koyları

Foça’ya yakın olan dört tanesine Mersinaki adı verilmiş, görülmeye ve soğuk sularında kulaç atmaya değer. Lezzetli dibek kahvesini seviyorsanız sakızlı olanı deneyin, ben İzmir’de içtiğimden daha çok beğendim, ortamın etkisinden midir bilinmez 🙂 Tabii İzmir’e 60 km kadar yaklaşmışken İzmir lokması ve İzmir kumrusunu burada da pek bir lezzetli yapıyorlar. Çarşı lokantasında zeytinyağlıların, Girit dondurmacısında sakızlı dondurmanın tadına bakmadan ayrılmamalı Foça’dan. Hemen limanın yanındaki Beş Kapılar Kalesinden gün batımının keyfini çıkarmak da başka bir alternatif etkinlik.

Foça için Öneriler

Yola çıkmadan önce topladığım önerileri sizlerle de paylaşayım dedim:

 • Eski Foça’da limanda bir sürü balık lokantası var, balık yenilecek.
 • Dibek kahvesi içilecek.
 • Girit dondurmacısında sakızlı dondurma yenilecek.
 • Eski Foça’da güneşin batışını tarihi kalenin oradan seyredilecek.
 • Mersinaki adı verilen Eski ve Yeni Foça arasındaki yaya girilen koylardan denize girilecek. Deniz Ege’ye yakışır şekilde soğuk ve bolca deniz kestaneli. Varsa deniz ayakkabısı gibi birşeyler tercih edilebilir.
 • Eski foça limanda yoğurtlu balık yenilecek.
 • Birde Eski Foça çarşısında İzmir Lokması yenilecek.

Dibek Kahvesi

Dibek kahvesini gerçek yerinde gidip içmeliymiş, yapıldığı yer Kozbeyli Köyü imiş. Bu köy Yeni Foça ile İzmir yolu arasında son derece sevimli bir köymüş. Köy meydanındaki kahveye gidip kahve içilmeli imiş ancak İzmir yönüne doğru gitmediğimiz için biz ne yazık ki göremedik, gidecekler rotalarına ekleyebilir.

Ben Foça’daki taş evlerin fiyatlarını araştırmaya başladım. Belki birgün ben sizi kendi pansiyonumda/otelimde ağırlarım, kim bilir?

11 YORUMLAR

 1. Foca icin onerilerinize kesinlikle katiliyorum. Aksamlari dondurmacinin onunde yeri gelip yarim saat beklesem de kesinlikle o sakizli dondurmaya degdigine inaniyorum. Dibek kahvesini ise ara sokakta pufur pufur esen bir kac tabureden ibaret cay ocagi-kafe karisimi yerde caz muzigi esliginde icmeyi seviyorum. Yogurtlu baligi ilk defa duydum.Ilk gidisimde deneyecegim.

 2. Focali biri olarak Mardin gezim sirasinda tanistim sitrenizle.suan Mardinden donuyorum ve belirttiginiz rotalari gezdim mi diye bakarken kendi memleketimi gordum.buyuk bir ic cektim.Diyarbakirda yasiyorum gorev icabi.tatillerde gorur oldum FOCAmi.buarada gezmeyi cok seven biri olarak sizide kiskanmadim diyemeyecegim

  • Sevda Merhaba,

   Foça gerçekten de yaşamak istediğim yerler arasında. Umarım birgün memleketine dönersin, bu arada da Güneydoğu’nun ve güzel yemeklerin tadını çıkar. Benim için ciğer ye Diyarbakır’da 🙂 Hala tadı damağımda 🙂

 3. Geçen hafta sonu Eski Foça’daydım. Liman restorana gittim. Kilosu 80 tl ve deniz çipurası dediklerinden yedim hiç lezzetli değildi. Deniz olduğuna inanmadım. bunu garsonlara ilettiğimde ise kafa sallayıp yorum yapmadan dönüp gittiler. umursamaz tavırlarından (özellikle de balık tezgahının başındakinden) çok rahatsız oldum. zaten balıklar da yarım saatte gelmişti. bir daha gitmeyeceğim mekanlardan biridir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here