Dil Bilmek Sınırları Kaldırır mı?

EF Dil Okullarının davetlisi olarak Manchester’da düzenlenen Careers Beyond Borders Seminerine katılma fırsatı buldum.

Hem etkinlikten hem de seminerden cebime doldurduğum taşları da paylaşmak istedim.

Herşeyden önce EF Türkiye‘de bıkıp usanmadan benim tüm kaprislerimle uğraşan ve sesindeki güleryüzü hiç eksilmeyen Özgü Asan‘a teşekkür ederim. Ardarda yaptığım seyahatler yüzünden İngiltere vize başvurusu ve sonrasında bilet tarih ve saati nedeniyle defalarca telefonda konuştuk. En kısa zamanda yüzyüze de tanışmayı çok istiyorum 🙂

Manchester’a gittikten ve orada EF Okullarının dünyanın heryerinden temsilcileri ile tanıştıktan sonra anladım ki bu güleryüz ve yardımseverlik aslında EF’in kurum kültüründe var. Bu kadar mutlu insanların çalıştığı bir şirket görmek beni gerçekten etkiledi.

6 Ekim öğleden sonra Manchester’a indim. Orayı başka bir yazıda ayrıca anlatacağım, sadece ilk izlenimim tam da İngiliz dizilerindeki gibi iki katlı kırmızı tuğladan evleri, yemyeşil ve düzenli sokaklarıyla yaşamak için çok güzel biryer gibi göründüğü idi.

Havaalanından otele geldiğimde beni Jan Wappler  bekliyordu, hızlıca üstümü değişip dünyanın 14 ülkesinden benden daha erken gelmiş davetlilerle birlikte EF Manchester Kampüsü‘nü dolaştık. Bu arada benim dışında Türkiye’den gelen Erkan Saka ile de tanışma fırsatı bulduk ve aslında ortak arkadaşımız olduğunu hatta İstanbul Gezileri sırasında tanıştığımızı farkettik, dünya gerçekten küçük 🙂

Guest List Careers Beyond Borders

Manchester kampüsünün özelliği Genç Profesyoneller için tasarlanmış bir okul olması idi. İş hayatına atılmış ancak dil konusunda kendisini eksik hisseden kişiler için küçük gruplardan oluşan eğitim grupları tasarlanmış. Uzmanlık alanınıza özelleşmiş şekilde sınıflara katışabiliyorsunuz, yani Pazarlama yada Hukuk gibi spesifik gruplara dahil olarak profesyonel hayatta ihtiyacınız olan eğitimi alıyorsunuz. Teknolojinin tüm nimetlerinden de yararlanılıyor gördüğüm kadarıyla. İpad eğitimleri sınıfı oldukça ilginçti.

Akşam EF ekibi ve farklı ülkelerden gelmiş basın mensupları ve bloggerlar ile birlikte yemek yedikten sonra ertesi günkü seminere geç kalmamak için odalarımıza çekildik.

7 Ekim Cuma günü Manchester Üniversitesi’nin bütün Manchester’a yayılmış kampüslerinden birinde tüm gün süren seminer programı ve katılımcılar benim için çok keyifli idi. Dijital dünyadan katılımcılar sınırlar olmadan kariyerlerin nasıl inşa edilebileceğini anlattılar.

Socialnomics kitabının yazarı Erik Qualman ve dijital pazarlama danışmanı Ronan Gruenbaum konuşmaları hem ilham verici hem de çok keyifli idi. Twitter’da da #beyondborders ve #gezief etiketi ile mümkün oldukça paylaşımda bulundum.

Günü yine güzel bir yemek organizasyonu ile bitirdik.

Bu organizasyon sayesinde;

 • Dünyanın dört bir yanından gelmiş pekçok insanla tanışma fırsatı buldum.
 • 2 gün boyunca ikinci yada üçüncü bir dil öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu, kaliteli iletişim için dilin önemini tekrar hatırlatmış oldum.
 • Çevremde 3-4-5 dili neredeyse anadili gibi konuşan insanları gördükçe, artık sadece İngilizce bilmenin bile zaman zaman yetersiz olabileceğini anlamamı sağladı.

Bu güzel organizasyonun planlanmasında emeği geçen, İspanya’dan gelen Ana Moraleda ve Cristina Quintana‘ya da ayrıca teşekkür ederim.

İnsanın sınırları önce zihninde… Zihninizdeki sınırları aştıktan sonra önünüzdeki global engellerden biri ise olmazsa olmaz İngilizce konuşmak. İngilizce’den sonra da belki İspanyolca ya da başka bir dil daha. Siz dünyaya açılmak istedikçe dil öğrenme ihtiyacınız da artacak. İletişim kurma ihtiyacı arttıkça dili daha iyi öğrenmek isteyeceksiniz.

Sınırlar kalkıyor, sizin limitleriniz bu sınırsızlığa hazır mı?

EF Dil Okulları Hakkında Kısaca Bilgi:

1965 yılından bu yana yabancı dil eğitimi sektöründe hizmet veren çokuluslu bir şirket olan EF Uluslararası Dil Merkezleri, 50’den fazla ülkede her yaşa ve seviyeye uygun programlar sunuyor. Okullarının tamamı British Council, EAQUALS, ACCET gibi saygın kurumlarca onaylı olan EF, her yıl yarım milyondan fazla öğrenciye dil eğitimi veriyor. Yabancı dilin konuşulduğu ülkede daha rahat geliştirileceğine ve öğrenileceğine inanan  EF Uluslararası Dil Merkezleri’nde her pazartesi minimum 1 haftadan başlayıp istenilen süre boyunca uzatılabilen kurslar olduğu gibi, 6 ve 9 aylık Akademik Yıl dil eğitim programları da bulunuyor.

Eğitim dilleri:    İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Çince

Okullar: 16 ülkede 40’ın üzerinde okul (Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, Malta, Güney Afrika, Yeni Zelanda, İrlanda, Fransa, İspanya, İtalya, Almanya, Çin, Singapur, Kosta Rika, Ekvador)

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

2 YORUMLAR

 1. merhaba,yazının üzerinden neredeyse 3 yıl geçmiş ama birkaç şey sormak istiyorum.öncelikle siz Ef
  okullarında eğitim gördünüz mü,gerçekten güvenilir midir ve sizce ingilizce eğitimi ingilterede mi amerika da mı alınmalıdır?

  • Merhaba,

   Ben kısa süreli bir etkinlik için EF ile birlikte olma şansı yakaladım ama EF’den eğitim alan ve çok memnun kalan arkadaşlarım var çevremde.
   İngiltere ve Amerika konusunda yorum yapamıyorum, yurt dışı eğitimi almış kişilerin yorumlarını almanız çok daha iyi olur.

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın