Boza Mevsimi Geldi

bozaci2Kış yavaş yavaş kapımıza dayanıyor, soğuk kış günlerinde içimizi ısıtacak, sağlık verecek birşeylere ihtiyacımız var.

İlginç ekşimsi tadıyla, ne sıvı ne katı yoğunluğuyla, üstünde sıcak leblebisi ile bilinen en eski Türk içeceklerinden biri boza.

Bozayı ilk denemem İstanbul’a geldikten sonra oldu, tam ne zamandı hatırlamıyorum. Eski Türk filmlerinde “Bozaaaaa” diye dolaşan sokak satıcılarına yetişemedim. İlk kez Vefa Bozacısı’na da bir arkadaşım götürmüştü beni, “133 yıllık Bozacı’nın karşındaki leblebiciden sıcak leblebiler alınır, su bardağına konmuş boza leblebiler eşliğinde afiyetle yenir” geleneğini de o zaman öğrenmiştim.

Geçtiğimiz hafta Polonyalı bir çiftle tanıştım. Kadın yaklaşık 6-7 yıl önce kısa süre İstanbul’da çalışmış, şimdi de eşini gezdirmek için gelmiş. İstanbul’a, bizim yemeklerimize, kültürümüze hayran… Ancak İstanbul’la ilgili ilginç bir yorumu oldu; “6 senede İstanbul çok değişmiş, o mistik havasını kaybetmiş”…

polonyalilarSalep hasretiyle gelmiş… Bunları dinleyince Boza içtin mi hiç diye sorduk, içmemiş. O zaman Vefa Bozacısı’na gidelim dedik, ailece çok mutlu oldular.

Tünel’den kalktık Vefa’daki Vefa Bozacısı’nın yolunu tuttuk. Saat gece 12:00’ye yaklaşıyordu, tam 12:00’de kapandığı için gecikmemek için karşıdaki kuruyemişçiden hemen leblebilerimizi alıp içeri geçtik. Missss gibi bozanın üstüne bol tarçın serpip 133 yıllık Vefa Bozacısı’nın yıllanmış, görmüş geçirmiş masalarından birine oturduk.

Polonyalı misafirlerimiz bozaya bayıldılar, ikinci bardaklarını aldılar. Bu arada da leblebiyi de ilk kez tecrübe ediyorlardı.

Misafirlerimiz ikinci bardaklarını içerken ben de bozacıdaki ustaların fotoğraflarını çekmek için izin istedim. Bana güzel pozlar verdiler.

vefabozacisi bozaci1

Bizim kültürümüzü bizden daha fazla merak eden yabancılar sayesinde Vefa Bozacısı’na tekrar gitmek beni çok mutlu etti.

Hep söylüyorum, tekrar etmeden duramayacağım; Bizi biz yapan küçük detayları unutmayalım…

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

5 YORUMLAR

  1. ya bu yazınızı dün boza ednemeden evvel okumuş olsaydım vefanın yolunu tutardım ki bana oldukça uzak. hiç boza içmemiştim ve arkaşlara boza içmeye vefaya gitmek istiyorum dediklerimde beni burdurup bi bardak boza ikram ettiler ama sadece bi yudum alabildim..
    belki yerinde daha güzeldir tabii..

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın