Body Worlds İstanbul’da

Her zaman uzaklara gitmiyorum elbette. İstanbul’a geldiğinden beri ziyaret etmeyi çok istediğim, sergi süresi uzatılınca çok mutlu olduğum bir sergi var İstanbul’da: Body Worlds.

Görmek istememin sebebi, fikri çok orijinal bulmuş olmam ve dünyayı gezen bu sergiyi görmem gerektiğini düşünmemdi.

Body Worlds İstanbul

O kadar şanslıydım ki, ne zaman gitsem diye düşünürken Şehir Fırsatı Groupon’da bir kampanyaya rastladım. Hiç fırsat kaçırmadan biletimi aldım. Buraya bir not düşeyim: Grup alışveriş sitelerinden aldığınız biletlerde minik minik yazan açıklamaları mutlaka okuyun. Bilete şöyle bir göz gezdirirseniz -benim gibi- bileti Biletix’ten aktif hale getirmeniz gerektiğini ve bunu gideceğiniz günden bir gün önce yapmanız gerektiğini göremeyebilirsiniz. Neyse ki hem Biletix hem de Body Worlds girişindeki ilgili kişiler yardımcı oldu da herhangi bir sorun yaşamadım.

Sonunda biletim cebimde İstanbul Modern’in otoparkında hemen karşıdaki merdivenlerden çıkınca sergiye adımımı atmış oldum.

İçimdeki en büyük soru işareti, “çiğ et, kemik vs. görmek acaba beni rahatsız eder mi?”  idi. Oysa içeri girince buradaki çalışmanın ne kadar profesyonelce yapıldığını ve baktığınız heykelleri, bunlar insan parçası mı diye değil, sanat eseri gözüyle izlendiğini anladım.

İnsan bedeninin, içerideki sistemin ne kadar mükemmel çalıştığını; yediğimize içtiğimize dikkat etmeyerek bu sisteme ne kadar büyük zararlar verebileceğimizi bir kez daha görme fırsatı buldum sergiyi gezerken.

Dr. Gunther von Hagens tarafından hazırlanan bu sergi serisi, dünya çapında milyonlarca insan tarafından izlenmiş. Bir heykelin tamamlanması yaklaşık 1 yılı buluyormuş. Çok büyük bir emek ve sabırla hazırlanmış bu sergi. Bazı parçaların tamamlanması 3 yıl sürmüş.

Serginin içinde daha uzun ve sağlıklı yaşamak için hepimizin sıkça duyduğu tüyoları tekrarlayan bölümler de var: Stresten uzak durun, egzersiz yapın, sağlıklı beslenin… Tek fark bu mesajların insan bedenine etkilerini hemen yanında görüyor olmak.

Sergiden çıktığımda kendi bedenime olan saygım arttı. Bu muhteşem makinaya çok daha iyi bakmam gerektiğini farkettim.

Hala sergiyi ziyaret etmediyseniz 27 Mart’a kadar zamanınız var.

Detaylı bilgi için Body Worlds İstanbul web sitesiniz ziyaret edin.

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın