Batum Gezilecek Yerler

0
3241

Batum hem Artvin’e yakınlığı hem de vizesiz, pasaportsuz gidilebilme avantajı nedeniyle son yılların gözde seyahat rotalarından biri. Bizim Karadeniz sahilimizin sarp ve plajsız sahillerine inat, uzun bir sahil şeridine sahip Batum Karadenizliler için de güzel bir yaz tatili alternatifi haline geldi.  Gürcistan’ın da en popüler şehirlerinden biri olan renkli şehir, güzel mutfağı ile de dikkat çekiyor. Gürcü yemeklerini özellikle Acara bölgesi mutfağını sevenler için doğru bir seyahat noktası.

Batum-sahilleriBatum’da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olan Batum’da gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Liman şehri olan Batum, bir Avrupa şehrini anımsatmaktadır. İhtişamlı mimari yapıları, plajları ve anıtları bulunan Batum’u yürüyerek bile keşfedebilirsiniz. Küba’nın Havana şehrine benzetilen Batum, birbirinden güzel tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır.  Sahil şeridinden başlayarak yenilenmiş olan Batum modern bir sahil şehri havasında, güzel vakit geçirebileceğiniz bir şehir.

batum-gece

Bu şehri keşfetmeye Batum Bulvarı’ndan başlayabilirsiniz. Şehir merkezine oldukça yakın olan bu bulvar yaklaşık 7 km uzunluğundadır. Yemyeşil ağaçların ve tarihi heykellerin bulunduğu bu caddeyi gezerken zamanın adeta durduğunu hissedeceksiniz. Kafeleri, restoranları, yürüyüş ve bisiklet yolları ile Batum Bulvarı; hoşça vakit geçirebileceğiniz eşsiz bir yerdir.

Büyüleyici mimarisi ile göz dolduran Acara Şehir Müzesi’nde arkeolojik, folklorik eserlerin yanı sıra Türklerden ve Ruslardan kalma eşyalar da sergilenmektedir. İtalya ruhunu hissedebileceğiniz Piazza Meydanı ise Batum’un en gözde turistik ve tarihi merkezlerinden biridir. Kafelerin, restoranların ve bistroların bulunduğu Piazza Meydanı, görkemli Avrupa atmosferini yansıtmaktadır. Piazza Meydanı’ndan kendinize ve sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Batum’un en bilinen meydanlarından biri olan Avrupa Meydanı, eşsiz atmosferiyle konuklarını ağırlıyor. Hoşça vakit geçireceğiniz bu meydan, sıcak yaz akşamları dolup taşmaktadır. Şehrin bir diğer önemli meydanı da Tiyatro Meydanı’dır. Hemen yanında Opera Binası bulunan bu meydanda Poseidon Heykeli’ni görebilirsiniz.

Dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri olan Batum Botanik Bahçesi’nde binlerce bitki çeşidi bulunmaktadır. Tropik bitkilerin ve Akdeniz bitkilerin yer aldığı bu botanik bahçede, bronz heykeller ve havuzlar da vardır. Farklı bir deneyim sunan bu botanik bahçede huzur dolu anlar yaşayacaksınız. Batum merkezden buraya minibüs ya da tren ile ulaşabilirsiniz.

Eşsiz mimariye sahip olan Orta Cami, Batum’da varlığını sürdürmüş tek camidir. 19. Yüzyıl döneme ait gotik tarzını yansıtacak şekilde inşa edilen Virgin Mary Kilisesi ise, Batum’un en büyük kilisesidir. Ermeni Apostolik Kilisesi, Aziz Nicholas Kilisesi, Batum Fener Kulesi, Teknoloji Müzesi, Stalin Müzesi, Tarihi Postane Binası, Apsaros Kalesi, Adjara Sanat Müzesi, Nurigeli Gölü, Astronomik Saat, tarihi Batum limanı, Aşk Heykeli, Alfabe Kulesi ve daha birçok tarihi yapının bulunduğu Batum’u doyasıya keşfedin!

Batum’da Gece Hayatı

Hareketli ve renkli bir gece hayatı merkezi olan Batum, konuklarına sınırsız eğlenme imkanı sunuyor. Otel barlarında, casinolarda ve gece kulüplerinde hoşça vakit geçirebilirsiniz. Renkli gece hayatı ile her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Batum şehri, etkileyici mimari yapısı, tarihi limanı kısaca her şeyi ile görülmeye değerdir.

Avrupa’nın yeni kumar merkezlerinden biri olarak kendini konumlandıran Batum’da büyük otel zincirlerinin yüksek katlı çirkin mimarili otel+kumarhanelerini bulabilirsiniz. Tabii ki tavsiye etmiyorum 🙂

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here