Avrupa’da Türkler

1
1229

Zamanında Viyana kapılarına dayanmışız ama bugünler de bütün Avrupa’yı fethetmişiz. Avrupa’da nereye giderseniz gidin yoğun bir Türk popülasyonu ile karşılaşıyorsunuz.

Amsterdam’da Fas’lılardan sonra en fazla sayıdaki yabancılar Türklermiş. Zaten nereye gitseniz bir Türk’le karşılaşıyorsunuz. Markette, restaurantda, müzelerde… Hem çalışanlar hem de dolaşanlar arasında sürekli bir hemşerinizle karşılaşıyorsunuz.

Almanya’nın durumu zaten malum yakında Alman nüfusundan daha fazla Türk olacak 🙂

Strasbourg’da gördüğüm bir manzara ise benim için son nokta oldu. Sadece Türk filmleri oynayan dev bir sinema. Ne yazık ki fotoğrafını çekmemişim 🙁 Hem de Türkiye ile eş zamanlı.

İşin güzel yanı özellikle orada yaşayan Türkler turist olarak gittiğinizde çok yardımcı oluyor.

İşin bir de kötü yanı var ki Türkiye’yi Türkiye’den gittikleri tarihteki şekliyle hatırlıyorlar. Strasbourg’da restauranda çalışan bir Türk kızı -Türkçeyi sonradan öğrenmiş- Türkiye’de mayonez-ketçabı biliyor musunuz diye sordu? Ne yazık ki kendi milletimiz bile bizi hala 30-40 sene önceki halimizde sanıyor. Halbuki Avrupa ile aramızda gelişmişlik açısından bir fark yok. Önemli fark onların çok düzenli ve kurallı yaşaması, bizim ise kuralsızlığı marifet saymamız.

Kendi ülkemizi gurbetçi Türklere bile tam anlatamamışken, yabancılara nasıl anlatırız… Türkiye’nin tanıtımı anlamında çok eksiğimiz, yememiz gereken çok fırın ekmek var 🙁

1 YORUM

  1. Avrupa’da Türk olmak, güzel bir konuyu ele almışsınız. Avrupa’dan Türkiye’ye ne zaman gelinse mutlaka bir facia ile karşılaşılır. Hatta öyleki aracınızla Türkiye’ye gittiniz kaza yaptınız tutanak dahi tutmuyorlar. Tutulsa ayrı bela arabanı gümrükte bırakacaksın vs . Hani derlerya aşağısı sakal yukarısı bıyık öyle bir şey.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here