Ankara Kalesi’nin Fethedilme Zamanı Gelmiş

Türkiye’nin başkenti Ankara, Ankara’nın tarihten gelen bekçisi Ankara Kalesi…

Ankara Kalesi tarihten gelememiş orada kalmış gibi… Sözde restore edilmiş, lego oyuncaklara dönmüş. Keşke bir de restore edildikten sonra kapısına bir bekçi koymayı çevresindeki tarihi evleri koruma altına almayı, hatta onları da restore etmeyi ve bu kaleyi korumayı düşünen birileri de olsaymış!

kale-kapisi kale-ici

Ankara Kalesini bulmak için bir navigasyon cihazına ihtiyacınız var. Yoksa kaleye geldiğinizi hatta kalenin içine girdiğinizi farkedemeyebilirsiniz.  Kale surlarından içeriye girince birkaç hediyelik eşya mağazası sizi karşılar, hepsi bu. Buranın turistik bir yer olduğunu anlatan tek gösterge bu mağazalar. Kaleye çıkmak için iç güdülerinizle hareket edebilirsiniz. Bu arada surların içindeki daracık sokaklar trafiğe açık.

kalenin-girisi top-oynayanlar

Kalenin girişini tesadüfen bulduktan sonra sağda solda seyyar satıcılar sizi karşılar. Zaten girişi de o sayede bulabilirsiniz. Sanılanın aksine kaleyle hiç ilgisi olmayan örgü çantalar satıyorlar. Hatta kalenin duvarlarına bile çivi çakıp bu çantalardan asmışlar, sanki kendi evleri…

panaromik-ankara

Tüm bunları sindirmeye çalışarak içeri girdiğinizde kalenin orta yerinde mahallenin çocuklarının top oynama gürültüleri ile kalenin yankılandığını görüyorsunuz. Tam bunu atlatmaya çalışırken bu defa burçlara çıkarken yoğun tuvalet kokusu midenizi bulandırıyor.Halbuki etrafta tuvalet filan yok!

Bunları aşıp burçların üstüne çıktığınızda bütün Ankara ayaklarınızın altında.

Bu işle müze müdürlüklerimi ilgilenir, belediyeler mi bilmiyorum ama Ankara Kalesi’nin durumu içler acısı…

Birileri acilen Ankara Kalesini yeniden fethetmeli!

7 YORUMLAR

  1. selamlar Ankara kalesinden manzara gerçekten güzeldir orada çok oturup düşüncelere dalmışımdır, orada her daim çoçuklar top oynarlar ben 5-6 kere gittim hep oynuyorlardı:)

    • Aslında navigasyona ihtiyaç var dememin nedeni Kale olduğuna dair doğru düzgün tabelamama vs. yapılmamış olmasıydı. Yoksa kime sorsan gösterir 🙂

  2. Ankara Kalesi’nin halini guzel anlatmissiniz, bircok eksiklik, bircok carpiklik vardir kalede…
    Ama bir de genelde aksamlari gidilecek tarihi konaklar vardir kalede. Oralarda da elbet amacini saptiranlar vardir ama bu konaklarda kina geceleri ve cesitli eglencelerin tadi bir baskadir. Hem konagi gezer eskiye dair esyalari, yasam tarzlarini gorursunuz, hem de kendinizi o havanin icinde hissederek eglenceden daha bir mutlu mesut donersiniz.

    • Konaklardan bir kaçına da girdim ama dediğiniz gibi kına gecelerine, eğlencelere gitme fırsatım olmadı. Ben bardağın boş tarafını anlattım ağırlıklı olarak belki birilerinin dikkatini çekerim diye.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here