Amsterdam Gezi Notları

1
5302

Amsterdam, kuzeyin Venedik’i. Yüzlerce kanalın içiçe geçtiği bir masal şehir. Şehri sokak sokak, kanal kanal dolaşmanın tadına mutlaka varın, varmak için de Amsterdam gezi notları yazıma göz atın.

Amsterdam’da Gezi Notları

Amsterdam’ın hemen göbeğindeki tren istasyonu ve istasyonun önünden kalkan tramwaylarla şehri dilediğiniz gibi dolaşmanız mümkün. Tren istasyonundan şehre girdiğinizde hemen ilk kanallarla karşılaşırsınız… Yüzlerce bisikletin sürücülerini beklediği bisiklet otoparkları da ilk bakışta dikkat çekiyor.

İstasyon çıkışından devam ettiğinizde Amsterdam’a da ismini veren Dam Meydanı‘na ulaşırsınız. Bu yol üzerinde  Amsterdam’ın meşhur külah patateslerinin tadına bakabilirsiniz. Yine Dam meydanına ulaşmadan tatil planınızı yapmanıza yardımcı olacak turizm büroları yol boyunca karşınıza çıkar. Bu bürolardan müzelere giriş için toplu ve indirimli bilet alabilir, günübirlik turlara katılabilir, Amsterdam’da yapılabilecek aktivilerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Herşeyi alıp kendinizi programlara şartlamayın derim. Amsterdam’a gelmişken sokaklarında aylak aylak dolaşacak, coffee shoplarında mola verecek de vakit ayırın.

amsterdam-kahve-sokak

coffee-shop

Amsterdam diyince ilk akla gelen gece hayatı, Red Light ve sonsuz özgürlük. Halbuki Amsterdam gündüz de görülecek güzellikleri olan, insanın ruhunu dinginleştiren bir şehir. Ortaçağ’dan kalma bir yel değirmenin bahçesinde battaniyeye sarılıp kahve içmenin de tadını çıkarabileceğiniz bir şehir.

yeldegirmeni

Sadece bu kadar mı? Elbette ki değil. Aynı zamanda sanata ilginiz varsa Van Gogh’undan Renoir’a, Rembrant’a büyük ressamların resimlerini görebileceğiniz kocaman müzelerini gezebilirsiniz. Ben daha modern şeylerden hoşlanıyorum derseniz de Madame Tussaud müzesinde mumdan heykellerle fotoğraf çektirebilir, Nemo isimli orjinal binalı bilim müzesinde deneylere şahit olabilirsiniz.

nemo

Daha ilginç müzeler de var elbette. Sex müzesi, votka müzesi, Heinekein’in bira müzesi. Tüm müze listesi için Amsterdam.info sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Amsterdam’ın kocaman parklarında uzun bir yürüyüle çıkabilir, sabah erken saatte çiçek pazarında renk cümbüşünü izleyebilirsiniz.

i-amsterdam

Sözün özü, Amsterdam’da her zevke göre alternatif var. Orayı gece hayatından ibaret sanmayın.

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here