3. İstanbul Gezisi için Hazır mısınız?

Ocak ayında yaptığımız 2. İstanbul Gezisi‘nde sonra kısa bir ara verdik ve Mart’ın 25’inde 3. İstanbul Gezimizi düzenliyoruz! Üstelik ücretsiz!

25 Mart Pazar günü saat:11:00’de yine Sultanahmet Tramway durağının arkasında buluşuyoruz! 18:00′ kadar aşağıdaki rotayı bitirmeye çalışıyoruz.

Katılmak için tek yapmanız gereken Facebook’taki 3. İstanbul Gezisi – Etkinlik Sayfasından katılım durumunuzu “katılıyorum” olarak belirtmek.

3. İstanbul Gezisi Etkinlik Detayları

Planladığımız 3. İstanbul Gezisi Rotası aşağıdaki şekilde:

  • Yine tramvay durağının arkasında buluşuyoruz,
  • Divan yolu üzerinden Aksaray‘a doğru yürüyoruz, arka sokaklara sapıp kişilerin ve binaların hikayelerini anlatıyoruz, bir kaç eser görüyoruz, Aksaray’a kadar inmiyoruz.
  • Beyazıt Meydanını geçip Beyazıt Camii’ni, eski sarayı(şimdiki İ.Ü) ve saray topkapıya taşındığında orada neler olduğunu anlatıyoruz.
  • Sinan’ın kalfalık eseri Süleymaniye Camii’ne gidiyoruz. Süleymaniye Camii’ni biraz detaylı anlatıyoruz. Camiinin avlusundan Galata’yı ve Halici biraz anlatıyoruz. Oradan Sinan’ın çıraklık eseri Şehzade Camii’ne gidiyoruz.
  • Vefa Bozacısında boza içmeden önce Bozdoğan kemerini, İstanbul ve eski Bizans’ın su kültürünü anlatıyoruz.
  • Kadınlar pazarına geçip yemeğimizi ve sur tatlımızı yiyoruz.
  • Oradan at pazarına gidip kahvemizi içtikten sonra Zembilli Ali Efendi Sıbyan Mektebini görüp, eski İstanbul evleri arasından Zeyrek’e geçiyoruz. Oralarda biraz takıldıktan, fotoğraf çektikten sonra mahalle aralarında kalmış eski kilise ve Camiileri görüyoruz.
  • Çarşambaya çıkıyoruz. Vakit yeterse Haliç’e ineriz, yetmezse sonraki gezilere bırakırız.

İstanbul Gezileri için Hatırlatmalar!

Her zamanki gibi müze kartınızın yanınızda olduğundan emin olun.

Yorulanlar diledikleri zaman turu bırakabilir, hedef tüm günü gezerek geçirmek. Bu yüzden en rahat yürüyüş ayakkabılarınızla gelmeyi unutmayın.

Fotoğraf çekmeyi sevenler için de güzel bir fırsat olacak, fotoğraf makinanız da yanınızda olsun.

 

4 YORUMLAR

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here